W dzisiejszych czasach osoby, które budują domy, mają do wyboru szereg różnych rozwiązań pozwalających na zmniejszenie lub ograniczenie kosztów użytkowania. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ utrzymanie domu wiąże się z wieloma wydatkami na bieżące rachunki czy naprawy. Wiele osób chce również dbać o środowisko i minimalizować produkcję śmieci czy innych zanieczyszczeń.

Technologie energooszczędne i pasywne

Budując lub planując budowę domu, warto zainteresować się nowoczesnymi rozwiązaniami, które pozwalają na oszczędność energii i wykorzystują ekologiczne i pasywne technologie. Do takich rozwiązań zalicza się systemy rekuperacji, których centralnym punktem są rekuperatory.

Rekuperacja to inaczej centralna wentylacja mechaniczna, dzięki której można odzyskać ciepło. Rekuperatory to natomiast urządzenia, których głównym zadaniem jest cyrkulacja powietrza. Świeże powietrze jest nawiewane do wnętrza budynku, natomiast zużyte jest wyprowadzane na zewnątrz.

Rekuperatory powinny być odpowiednio podłączone do instalacji wentylacji mechanicznej. Dzięki temu można odzyskać ciepło z powietrza już zużytego, i dodatkowo ograniczyć koszty ogrzewania.

Jak wybrać odpowiednie urządzenie

Zanim zostanie podjęta decyzja o wykonaniu tego typu instalacji w domu, należy wykonać odpowiedni projekt. W tym zakresie warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się w ty m temacie. Samodzielne próby montażu mogą skończyć się niepowodzeniem, a system nie będzie działał prawidłowo. Poniesione koszty nie zwrócą się tak, jak zakładano.

Rekuperatory mają różną moc, którą należy odpowiednio dobrać do powierzchni i instalacji. Dzięki przygotowanemu projektowi będzie wiadomo jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej. Dodatkowo oprócz samego rekuperatora, na system wentylacyjny składają się również rury, kratki wyciągowe i nawiewne, złączki i inne urządzenia wspomagające cały proces.

Z czego składa się urządzenie?

Wentylacja mechaniczna, jak każda inna montowana w domach czy budynkach, musi spełniać odpowiednie normy i być zgodna z obowiązującymi przepisami. Każdy rekuperator wykorzystywany w instalacji musi posiadać dwa wentylatory słaboprądowe lub zmiennoprądowe. Dodatkowo powinien być wyposażony w wymiennik ciepła, automatykę sterującą oraz odpowiednie filtry.

Każdy z tym elementów wpływa na poprawne działanie urządzenia oraz jakość powietrza. Przed zakupem warto więc dokładnie zapoznać się z rekuperatorami dostępnymi na rynku oraz zweryfikować ich parametry, dobierając najodpowiedniejszy sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.