Obecnie spotkać można urządzenia, jakimi są krawędziarki. Jest to oczywiście potoczna nazwa prasy krawędziowej, która wykorzystywana jest przede wszystkim w dużych zakładach przemysłowych. Okazuje się jednak, że te urządzenia świetnie sprawdzają się również w gospodarstwach domowych. Co warto o nich wiedzieć i jakie mają zastosowanie?

Czym jest krawędziarka?

Prasa krawędziowa to urządzenie, które służy do cięcia blach. Za ich pomocą można zginać i karbować nawet wielkie arkusze blachy. Wyróżnić można tutaj kilka rodzajów krawędziarek. Są to krawędziarki pneumatyczne, elektryczne, hydrauliczne oraz mechaniczne. Współcześnie w zakładach najczęściej spotyka się prasy krawędziowe hydrauliczne, gdyż wykazują one największą siłę nacisku, która wynosi nawet kilkadziesiąt lub kilkaset ton. Za ich pomocą można zginać nawet bardzo grube arkusze blach, których długość wynosi kilka metrów. Dobrymi krawędziarkami są również krawędziarki pneumatyczne i elektryczne, jednak cechują się zdecydowanie mniejszą siłą nacisku. Przeznaczone są raczej do cieńszych blach.

Jak pracuje krawędziarka?

Nowoczesne krawędziarki sterowane są za pomocą specjalnego oprogramowania, które to znajduje się na laptopie bądź komputerze stacjonarnym. Jej obsługa jest naprawdę prosta, jednak wymaga przeszkolenia. Jest to urządzenie, które może wyrządzić prawdziwą krzywdę, dlatego powinny je obsługiwać tylko i wyłącznie osoby do tego upoważnione. Krawędziarka zbudowana jest z ramy, której kształt przypomina literę C. Dolna belka tej ramy przemieszcza się w płaszczyźnie poziomej, natomiast górna w płaszczyźnie pionowej. Ruch ten jest możliwy dzięki zastosowaniu dwóch siłowników hydraulicznych. Podczas zakupu krawędziarki powinno zwracać się uwagę przede wszystkim na prędkość cięcia, maksymalny nacisk, który wyrażany jest w tonach. Ważna jest również długość gięcia, którą określa się w milimetrach. Ilość osi to także dość ważny parametr. Nowoczesne prasy są naprawdę bardzo dokładne, dlatego nie trzeba obawiać się o żadne odkształcenia arkusza blachy.

Podczas zakupu krawędziarki należy zwracać uwagę również na producenta. Nie jest to bowiem sprzęt, na którym powinno się oszczędzać. Wielu producentów wypuszcza na rynek małe prasy krawędziowe, które świetnie sprawdzają się w małych gospodarstwach domowych. Jeśli podczas zakupu krawędziarki pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, warto poprosić sprzedawcę o pomoc i radę. Jest to dość spory wydatek finansowy, dlatego dobrze będzie wybrać sprawdzony i pewny sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.